Zabezpieczenie kota przed zaginięciem

Bez względu na to, czy jesteśmy właścicielami kota przebywającego tylko w domu czy posiadamy kota wychodzącego warto na wszelki wypadek przygotować się na sytuację, gdyby nasz kot zaginął. Zawsze mogą się zdarzyć różne wypadki czy losowe sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Sama byłam świadkiem ucieczki domowego kota z transportera na parkingu po wizycie w gabinecie weterynaryjnym, bo… właściciel źle domknął drzwiczki transportera. Kot wyskoczył na ulicę, chwilę stał w stresie w miejscu, a następnie pobiegł przed siebie…

Nasz zaginiony kot może trafić do schroniska dla bezdomnych zwierząt, zostać znaleziony przez inną osobę, błąkać się w okolicy domu lub przejść nawet na drugi koniec miasta…

UWAGA! Wiele osób umieszczając ogłoszenia o zaginięciu kota zamieszcza informacje takie jak fakt, że kot nie boi się obcych ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że nasz kot w sytuacji stresowej lub w nowym, obcym otoczeniu może się zachowywać zupełnie inaczej, nie tylko wobec obcych, ale również wobec nas samych. To, że na co dzień w mieszkaniu wpycha się na nasze kolana i nie boi się gości nie oznacza, że po opuszczeniu mieszkania, w innym miejscu lub na dworze będzie zachowywał się tak samo.

 

W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć się na wypadek zaginięcia naszego kota i jak zwiększyć szanse na jego odnalezienie i powrót do domu?

  • Chip – jest to najlepszy sposób, dzięki któremu łatwo można sprawdzić, kto jest właścicielem zwierzęcia. Niestety, chipowanie kotów w naszym kraju to wciąż rzadkość. Mało kto w ogóle bierze to pod uwagę. Jest to jednak metoda najpewniejsza i bezsporna. Chipując kota dopilnujmy aby numer chip i nasze dane zostały wprowadzone do bazy i sprawdźmy po jakimś czasie, czy tak się stało.
  • Dokumentacja fotograficzna, znaki szczególne – przypatrzmy się dobrze czy nasz kot posiada jakieś znaki szczególne? Może opuszki łapek w różnych kolorach, a może łatka określonego kształtu lub w szczególnym miejscu? Warto mieć album z takimi zdjęciami.
  • Obroża z adresatką – widuję koty z obróżkami z adresatkami, jednak wiem, że część kotów po prostu nie lubi obroży. Ponadto, jeżeli już decydujemy na obrożę, to należy ją odpowiednio dostosować (np. wszytą wstawką z gumki), aby kot w razie zahaczenia o coś mógł się bezpiecznie i łatwo uwolnić.
  • Przygotowanie ogłoszeń wraz z aktualnymi zdjęciami oraz rozesłanie ich do wszystkich okolicznych schronisk dla zwierząt i organizacji zajmujących się zwierzętami. Sprawdzajmy również sami na bieżąco, codziennie strony internetowe tych podmiotów, zwłaszcza działy z ogłoszeniami zwierząt znalezionych lub ofertami adopcyjnymi. Sam fakt wysłania ogłoszenia nie oznacza, że wolontariusze czy pracownicy rozpoznają naszego kota i skontaktują się z nami niezwłocznie, zwłaszcza gdy takich zgłoszeń jest sporo. Trzeba trzymać rękę na pulsie J

 

Warto posiadać również dokumentację, np.: lekarsko-weterynaryjną, umowę adopcyjną, dokument potwierdzający zakup kota rasowego – jako dokumenty potwierdzające, że to właśnie my jesteśmy właścicielami konkretnego kota. Są to jednak dokumenty o charakterze pomocniczym, gdyż najlepszymi dowodami są jednak chip oraz dokumentacja fotograficzna, z uwzględnieniem znaków szczególnych.

 

Dlaczego jest to takie ważne?

Odnalezienie zaginionego kota jest trudne i nie każdy zaginiony kot szczęśliwie wróci do domu. Ponadto, pomimo rozesłania ogłoszeń trzeba pamiętać, że do schronisk czy organizacji trafia sporo kotów i nie zawsze uda się rozpoznać akurat naszego kota (zwłaszcza gdy wysyłamy tylko jedno zdjęcie, mało wyraźne lub nieaktualne, np. zdjęcie kociaka podczas gdy w chwili zaginięcia nasz kot jest już dorosłym osobnikiem). W schroniskach czy organizacjach zwierzęta, które trafiają jako „znalezione” przechodzą okres kwarantanny (zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni). W tym czasie podejmowane są próby odnalezienia właściciela. Jeżeli się nie uda to po okresie kwarantanny zwierzę jest przekazywane do adopcji. Może zdarzyć się też sytuacja, że znalazca naszego kota nie będzie chciał nam go oddać. Oczywiście w obu tych przypadkach można odzyskać nasze zwierzę, ale to może wiązać się z koniecznością podjęcia mniej lub bardziej skomplikowanych działań, a nawet wszczęciem postępowania sądowego… ale wówczas trzeba posiadać wszelkie wymienione wyżej w punktach dowody, które będą potwierdzały, że dany kot należy do nas.

 

Dlatego najlepiej podjąć wszelkie możliwe kroki, aby nasz kot nie zaginął, a jeżeli już zdarzy się taka sytuacja – to jak najszybciej go odnaleźć, aby szczęśliwie wrócił do domu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.