Pomagamy jeżom!
Jeśli zauważysz potrzebującego pomocy jeża – REAGUJ! Nie przechodź obojętnie! Pomagaj razem z nami!
Jak pomagamy jeżom?
W ramach TOZ Oddział w Szczecinie od pewnego czasu działają pani Renata i pan Piotr, którzy na co dzień od wielu już lat otaczają opieką potrzebujące jeże z naszego regionu, od niedawna – nasi wolontariusze. Dzięki tej współpracy TOZ Oddział w Szczecinie wspiera jeżowych opiekunów w ramach Przychodni TOZ oraz w postaci karmy i innych potrzebnych rzeczy dla jeży, a państwo Renata i Piotr mogą ze spokojem przyjmować kolejne potrzebujące jeże, wiedząc że mogą liczyć na naszą pomoc i wsparcie.

Znalazłeś potrzebującego pomocy jeża?
Jeśli zauważysz potrzebującego pomocy jeża, nie zostawiaj go – nie wstydź się zatrzymać i zareagować. Większym wstydem jest pozostać obojętnym.
Jeśli jest to jeż ranny lub chory zabierz go do najbliższego weterynarza lub najlepiej pilnie skontaktuj się z nami – natychmiast pomożemy!
POTRZEBNA PILNA POMOC JEŻOM – DZWOŃ!
Renata – 660 753 033, renatadelfin@wp.pl
Piotr – 602 495 168
Jak poznać, że jeż potrzebuje pomocy?
Jeże bytujące w ciągu dnia to na ogół: JEŻE CHORE, RANNE, KALEKIE LUB ŚLEPE W KAŻDYM WIEKU.
Głodne, odwodnione, wyziębione i wycieńczone. Niezdolne trwale lub czasowo do pozyskiwania pokarmu i znalezienia kryjówki. Bez naszej pomocy skazane na długotrwałą i pełną cierpienia śmierć, a paradoksalnie na ogół łatwe do uratowania, zwłaszcza gdy ktoś zareaguje na czas.


Czy wiesz, że…?
Jeż jest największym ssakiem owadożernym w Polsce i zamieszkuje: widne lasy z bogatym podszyciem, zarośla i zagajniki liściaste, obrzeża obszarów zabudowanych, parki miejskie, nieużytki, cmentarze, działki, sady i ogrody. Jeże są drapieżnikami i odżywiają się głównie pokarmem zwierzęcym o dużej zawartości białka i małej tłuszczu.
Istniejące od milionów lat jeże, bytujące współcześnie głównie w bliskim sąsiedztwie człowieka, nie są przystosowane do radzenie sobie z takimi jego wynalazkami jak pędzące o zmierzchu samochody czy kosiarki do trawy. Okaleczone i cierpiące wymagają opieki oraz ochrony. Tym bardziej, że człowiek żyje coraz bardziej „sterylnie”, niszcząc dzikie przestrzenie wokół siebie, które są naturalnymi schronieniami dla jeży.

Kilkudniowy, malutki jeżyk odkarmiany specjalnym mlekiem.

Jeż w trakcie leczenia.

Jak każdy z nas może pomóc?
– pozostawiając nietknięty fragment dzikiego ogrodu, wystawiając wodę i karmę dla kotów, by wspomóc jeże, które właśnie szykują się do hibernacji i desperacko szukają pożywienia,
– z uwagą dokonując jesiennych porządków w ogrodach i na działkach, upewniając się czy w stercie liści lub gałęzi, nie chowa się jeż,
– ostrożnie prowadząc auto po zmroku, zwłaszcza w obszarze zabudowanym – jeż na pewno nie wbiegnie nagle pod koła; on tylko szuka pożywienia, by przeżyć!
Chcesz wesprzeć nasze działania na rzecz jeży? Podarować karmę lub wspomóc finansowo ich leczenie?
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Szczecinie
ul. Ojca Beyzyma 17, 70-391 Szczecin
Numer rachunku bankowego: 63 1020 4795 0000 9402 0103 5419
w tytule przelewu koniecznie trzeba wpisać “JEŻE”
Przydadzą się również puszki dla kotów, którymi karmione są jeże, tj. puszki Animonda Carny Kitten oraz Adult (wołowina z sercami / wołowina).
Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!

Tekst i zdjęcia: Renata Pihan
kontakt: 660 753 033, renatadelfin@wp.pl